Cena Nadace Proměny 2016 / Obnova Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni

Od žákovského projektu po obnovu celého náměstí

Od žákovského projektu po obnovu celého náměstí
14. 4. 2016

Na samém začátku projektu, jehož cílem je kompletní proměna plzeňského Jiráskova náměstí, stála iniciativa žáků Masarykovy základní školy. Jejich zájem o zpřístupnění klášterní zahrady totiž oživil starší snahy Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany o celkovou rekonstrukci náměstí, postupně se přidávaly i další organizace a původní impuls školáků tak odstartoval změnu mnohem větší.

Snaha o obnovu Jiráskova náměstí v Plzni je živá již několik desítek let. Město Plzeň a Městský obvod Plzeň 2 – Slovany byly nejblíže její realizaci v roce 2002, kdy ale přišly do Plzně ničivé povodně a vyčleněné finance musely být použity na náhradu jejich škod. V roce 2012 řadu starších architektonických projektů zadaných „shora“ a bez významnější spolupráce s veřejností obohatil nový žákovský projekt iniciovaný „zdola“.

Na náměstí sídlící Masarykova základní škola se totiž zapojila do programu Kreativní demokratická škola: Pěstuj prostor. Její žáci navrhli zpřístupnit unikátní prostor klášterní zahrady veřejnosti a začali o něm jednat s klášterem dominikánů. V červnu 2013 v zahradě uspořádali první úspěšný Víkend otevřených zahrad, hned následující ročník akce, kterou připravuje škola ve spolupráci s klášterem, přilákal přes 2,5 tisíce návštěvníků.

Na konci roku 2014 se městský obvod rozhodl snahu o revitalizaci Jiráskova náměstí obnovit, začít s prázdným papírem a od začátku přizvat širokou veřejnost. Především díky úzké spolupráci městského obvodu, Kláštera dominikánů Plzeň, Masarykovy základní školy a spolku Pěstuj prostor, který koordinuje práce s veřejností, se následně podařilo sesbírat náměty na využití náměstí a s přispěním sociologa tak vytvořit velice kvalitní projektový záměr. 

 

→   PROJEKTOVÝ ZÁMĚR A VÝSTUPY Z VEŘEJNÉHO PLÁNOVÁNÍ


Dokument se stal základem žádosti radnice o nadační podporu z programu Parky, která v roce 2015 uspěla v naší grantové výzvě. >> více

Výstupy z projednávání s veřejností i všemi zapojenými organizacemi jsou také součástí soutěžních podmínek a zadání pro architekty

 

(s využitím textu z připojeného projektového záměru)